Nowy rok to dla 80% Polaków czas na małe i wielkie zmiany w życiu osobistym oraz zawodowym (Wprost.pl, 2015). Tylko jednemu na 10 z nich udaje się je zrealizować. W 2017 roku zajęliśmy się tym problemem w fundacji Impossible, szukając odpowiedzi na pytania, jakie przeszkody stają na drodze do realizacji postanowień, lub – jak kto woli – do wprowadzania trwałych zmian. Pytaliśmy, analizowaliśmy, a przede wszystkim – testowaliśmy rozwiązania skutecznie likwidujące te przeszkody.

Powodów rezygnacji z celów było wiele – praktycznie tyle, ilu respondentów.

Ludzie odpuszczają sobie ze względu na zdarzenia losowe, nieprzewidziane trudności, brak przyjemności, słabą wolę, pierwsze porażki, zmianę sytuacji, zwyczajne zapomnienie o swoich celach, brak pomysłów na sposoby ich realizacji itd.

Warto być ich świadomym, a przede wszystkim warto wiedzieć jak im zapobiec. I o naszych wnioskach jest ten artykuł. Skierowany jest on głównie do osób, które spotkały się już ze Scrum i jego artefaktami. Jeśli brakuje Ci tej wiedzy, zdobędziesz ją – na przykład – z tego artykułu.

Z realizacją celów i postanowień wiąże się niepewność oraz zmiany. Brak elastyczności i miejsca na porażki jest głównym powodem niskiego odsetka sukcesu. Te same powody były inspiracją do stworzenia zwinnego zarządzania projektami, dlatego eksperymentalnie w czerwcu 2017 roku rozpoczęliśmy testy wykorzystania Scrum w efektywnym rozwoju osobistym. Z kolejnych akapitów dowiesz się jak wykorzystaliśmy artefakty i wydarzenia Scrum: Product Backlog, Sprint Backlog, Retrospektywę, Daily Stand up i Burn-down chart w projekcie #ScrumYourself i jak możesz je wykorzystać Ty, aby skuteczniej osiągać cokolwiek sobie postanowisz.

Product Backlog – Ty jesteś produktem.

Wykorzystując koło życia, możesz określić jakie są Twoje najważniejsze priorytety w rozwoju, a z kolei stosując podejście SMART jesteś w stanie opisać mierzalne cele, które zamierzasz zrealizować, by stać się odrobinę lepszą wersją siebie. Na końcu artykułu znajdziesz linki do tych narzędzi.

Nie pisz „będę chodzić na siłownię” – to jest tylko droga do realizacji głębszego celu. Chcesz schudnąć? Poprawić sylwetkę? Zwiększyć wydolność organizmu? Nad tego typu celami możesz pracować wykorzystując Scrum. Oczywiście po ich uSMARTowieniu 😉

Sprint Backlog dla minimalizowania ryzyka

Znając swoje cele i różne działania, które Cię do nich zbliżą możesz stworzyć plan na najbliższe 2 tygodnie – co jesteś w stanie zrobić, aby zbliżyć się do osiągnięcia swojego celu?

Jesteśmy narodem, który szczególnie boi się niepewności (Hofstede, 2017). Krótkoterminowe planowanie daje odwagę do podejmowania ryzyka. Jak coś nie wyjdzie, to zmienisz kierunek za dwa tygodnie! To wielka siła Scrum i zabezpieczenie realizacji postanowień.

Burn-Down Chart

Informacja zwrotna jest jednym z kluczowych elementów długotrwałego utrzymania motywacji. Twój czas pracy, wysiłek włożony w poszczególne cele i rezultaty tego wysiłku w czasie będą pokazywać Ci drogę, którą udało Ci się przejść oraz kierunek, w którym zmierzasz. Po każdym sprincie jesteś coraz bliżej swojego celu – możesz to zwizualizować na wykresie Burn-down.

Retrospective

Retrospektywa to miejsce, w Twoim grafiku po każdym sprincie, gdzie znajdziesz odpowiedzi na pytania co – w przeciągu ostatnich dwóch tygodni – poszło nie po Twojej myśli i jak możesz to w przyszłości naprawić.

W projekcie Scrum Yourself przez retrospektywę wspólnie przechodzą osoby o podobnych celach, a dodatkowo trenerzy w roli Scrum Masterów pomagają szukać rozwiązań na największe przeszkody i wyzwania. Poza projektem, w retrospektywie, polecamy współudział bliskiej osoby, która będzie odrobinę bardziej obiektywna.

Daily standup

Krótkie, codzienne podsumowania pracy świetnie sprawdzają się w Scrum do wymiany informacji. W przypadku, gdy chcesz wykorzystać to wydarzenie do własnego rozwoju – znajdź kogoś o podobnych celach, z kim każdego dnia będziesz mógł dzielić się sukcesami i porażkami. To dobre nastrojenie i sposób na znalezienie inspiracji do codzienego zbliżania się do swoich celów.

Podsumowanie i zaproszenie do Scrum Yourself

Scrum był tworzony jako framework szeroko elastyczny. Coraz więcej instytucji wskazuje na jego potencjalne wykorzystanie w kolejnych gałęziach przemysłu i biznesu. Dlaczego by nie spróbować w rozwoju? W końcu jest to coś konkretnego, a nie kolejne puste hasła w stylu „możesz wszystko”. Scrum pomoże Ci konkretyzować swoje cele, sprawnie mierzyć postępy, reagować i nie odpuszczać, gdy pojawią się zmiany. Osiągać to, co do tej pory było tylko w strefie marzeń a jednocześnie nie przepracowywać się i trzymać balans wokół ważnych elementów życia.

Skąd wiem? Niestety nie spotkałem się do tej pory z takim zastosowaniem Scrum, więc posłużę się tu tylko klasycznym informatycznym powiedzeniem – u nas działa 😉 Dziękuję, że doczytałeś ten długi artykuł do końca.

Wartościowe linki