Co Radek robi przed śniadaniem?

Z ciekawości wpisałem ostatnio parę słów kluczowych w wyszukiwarce czasopism naukowych i ku mojej uciesze okazało się, że na świecie pojawiają się codziennie artykuły w interesujących mnie obszarach, o których ja nie miałem pojęcia. Od razu zabrałem się do ich śledzenia i teraz moja poranna prasówka trwa 45, zamiast 30 minut 😁

W jednym z takich czasopism pojawił się dziś ciekawy artykuł poświęcony zagadnieniu najlepszej wersji siebie. Do tej pory z tym hasłem spotykałem się jedynie w opisach kilkugodzinnych warsztatów obiecujących absolutną transformację i rewelacyjną motywację, więc z ciekawością zajrzałem do tego co na ten temat mają do powiedzenia naukowcy.

Najlepsza Wersja siebie jednak ma sens?

Okazuje się, że określenie best possible self (BPS) jest stosowaną od 20 lat w psychologii interwencją, której celem jest określenie aspiracji osoby badanej, a także wsparcie jej w rozwoju optymizmu pozytywnego nastawienia i staropolskiego well-beingu i w tym zakresie jej skuteczność potwierdzono badaniami (Loveday et al., 2018).

Nie zajęło mi długo, żeby znaleźć treść tej interwencji (King, 2001). Ta publikacja ma ponad 1000 cytowań, więc podejrzewam, że BPS jest praktyką powszechnie znaną w gronie terapeutów. W związku z tym, że jej skuteczność potwierdzono badaniami, pomyślałem, że warto, żebyśmy i my – trenerzy ją znali. Moje tłumaczenie znajdziecie poniżej:

Pomyśl o swoim życiu w przyszłości. Wyobraź sobie, że wszystko poszło tak dobrze, jak to tylko możliwe.
Ciężko pracowałeś/aś i udało ci się osiągnąć wszystkie swoje cele życiowe.
Pomyśl o tym jako o realizacji wszystkich swoich marzeń. Teraz napisz o tym, co sobie wyobrażałeś/aś.

Warto wspomnieć też o tym, że zarówno w pracy Prof. Laury King, jak i późniejszych badań z wykorzystaniem BPS, jej skuteczność opierała się na powtarzaniu tego ćwiczenia codziennie przez co najmniej 4 dni.

Wiedząc już, z czym się mierzymy, i że nie chodzi tu o wmawianie innym, że mogą wszystko, czas przejść do badań, które znalazłem dla Was dziś.

Najlepsza wersja menedżera

Okazuje się, że BPS doskonale może się sprawdzić w trakcie rozwoju menadżerskiego (Jennings et al., 2021). Zdaniem autorów tej świeżutkiej (dosłownie kilkudniowej) publikacji, osoby, które przejdą przez rozważania nad najlepszą wersją siebie jako menadżera, będą też działać bliżej do tego modelu i będą się czuć pewniej w swojej roli (co jest szczególnie ważne u liderów rozpoczynających swoją ścieżkę zawodową). Swoją hipotezę naukowcy potwierdzili w warunkach eksperymentalnych. Może to jeszcze nie być wystarczającym argumentem na przeprowadzanie ogólnoorganizacyjnej rewolucji, ale myślę, że powinno i nas zachęcić do przeprowadzenia własnych eksperymentów! 😊

A więc – jaka jest Wasza najlepsza wersja siebie – lidera?

Źródła

Jennings, R. E., Lanaj, K., & Koopman, J. (2021). Reflecting on One’s best possible self as a leader: Implications for professional employees at work. Personnel Psychology, peps.12447. https://doi.org/10.1111/peps.12447

King, L. A. (2001). The health benefits of writing about life goals. Personality and Social Psychology Bulletin, 27(7), 798–807.

Loveday, P. M., Lovell, G. P., & Jones, C. M. (2018). The best possible selves intervention: A review of the literature to evaluate efficacy and guide future research. Journal of Happiness Studies, 19(2), 607–628.