Narzędzia ICT
dla trenera i facylitatora

Na początku września zapytałem trenerów w grupie Trener Trenerowi Trenerem z jakich narzędzi ICT korzystają w swojej pracy. Dorzuciłem swoje pomysły i tak powstała ta lista. Jest całkiem długa, dlatego dla wygody podzieliłem ją na kategorie. Klikając w nagłówki poniżej przeniesiesz się do odpowiedniej sekcji, a klikając w strzałkę ^ w prawym dolnym rogu ekranu wrócisz do początku wpisu. Daj znać w komentarzu z czego korzystasz, lub co zamierzasz przetestować. Razem możemy ciągle doskonalić tę listę 🙂

Życzę wielu owocnych szkoleń wspieranych przez nowe technologie!

Sprzedaż

Organizacja pracy

Grafiki i filmy

Szkolenia Online

Inspiracja i nauka

Prezentacje

Na szkoleniu

Sprzęt

Sprzedaż

Planer słów kluczowych i Google Trends

Nie wiesz jakie szkolenie warto zrobić? Sprawdź czego ludzie szukają Twoi klienci w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej. W planerze słów kluczowych sprawdzisz jak często, użytkownicy Google wyszukują dane zwroty, a w Google Trends – jak wyszukiwania danego zwrotu zmieniały się w czasie – czy to jeszcze trend, czy już pieśń przeszłości.

trends.google.com, ads.google.com

Recruitin.net

Wyszukiwarka profili na LinkedIn według kryteriów takich jak: branża, stanowisko, pracodawca, miejsce pracy. Dzięki niej możesz w szybki sposób znaleźć nowych partnerów biznesowych.

VoIP Gain

Jedna z wielu aplikacji służących do prowadzenia rozmów telefonicznych z wykorzystaniem komputera. Atrakcyjne stawki znacznie ułatwiają kontakt z firmami z zagranicy, a wygoda kopiowania i wklejania numerów pozwala realizować połączenia dużo szybciej niż z telefonu. Nie wspominając już o tym, że to nic dobrego dla zdrowia siedzieć z komórką przy głowie długie godziny 🙂

Organizacja pracy

Harvest

Narzędzie do śledzenia czasu poświęconego na różne aktywności. Przydatne zarówno dla freelancerów, by lepiej wykorzystywać swój czas, jak i dla koordynatorów zespołów, by śledzić ile czasu zabierają im poszczególne zadania.

Getharvest.com

OneDrive, Dropbox, Google Drive

Ludzie dzielą się na dwa typy – tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy zaczną. Zadbaj o bezpieczeństwo swoich plików tworząc najważniejsze w folderach, które synchronizują się w chmurze. Wykorzystaj możliwości synchronicznego edytowania plików w Google Drive, żeby zwiększyć interaktywność swoich szkoleń online.

Doodle.com

Szukasz najlepszego terminu na szkolenie, lub webinar? Zapytaj uczestników o ich dostępność w prostej ankiecie.

Office Lens

Aplikacja, która pozwala skanować dokumenty i flipcharty telefonem. Sama rozpoznaje obrys obrazu i docina je odpowiednio.

Google Keep

Wygodny notatnik synchronizujący się pomiędzy urządzeniami. Twórz listy zadań, przypomnienia, szkice, notatki  z poziomu smartfona i korzystaj z nich łatwo w trakcie pracy przy biurku.

Asana, Podio, Trello, Todoist

Narzędzia do organizacji własnych zadań i projektów. Asana i Podio to pełne platformy do zarządzania projektami. Trello to wirtualna tablica Kanban (TO DO, DOING, DONE), a Todoist jest jedną z bardziej popularnych list rzeczy do zrobienia.

SimpleMind

Aplikacja do tworzenia map myśli. Dobre miejsce, by zacząć planować swoje przyszłe szkolenia.

Yet Another Mail Merge

Masz do wysłania mnóstwo maili do swoich uczestników, lub klientów? Wtyczka do arkuszy Google „Yet Another Mail Merge” pozwoli Ci wysłać spersonalizowane wiadomości o dowolną ilość pól, spersonalizowane załączniki, a także ustawić automatyczny responder do Twoich ankiet Google.

Evernote

Wirtualny, rozszerzony notatnik z możliwością synchronizacji pomiędzy platformami. Pozwala tworzyć listy zadań, notatki, załączać do nich zdjęcia, zapisywać w nim ważne maile. Evernote ma również wiele synchronizacji z innymi aplikacjami, jak Google Drive, czy slack, które znacznie rozszerzają jego funkcjonalność. Przy nabraniu wprawy w korzystaniu staje się wszechstronnym organizerem wiedzy i informacji.

Azair.eu

Szkolisz za granicą? Skorzystaj z wyszukiwarki lotów z alertem cenowym. Ceny lotów zmieniają się w czasie w nieprzewidywalny sposób, a dzięki trzymaniu ręki na pulsie nie przegapisz świetnych ofert na trasie.

MójTrener.edu

Bezpłatna aplikacja mobilna, która umożliwia organizowanie wiedzy uczestników szkoleń w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Możliwe zastosowania w szkoleniach:
• wysyłanie materiałów szkoleniowych,
• wyznaczanie swoim grupom celów do realizacji,
• inspirowanie cytatami i złotymi myślami związanymi z tematyką szkolenia,
• udostępnianie listy książek.

Sprzęt

Remarkable

Tablet imitujący papier, oszczędzający w ten sposób Twoje oczy. Doskonały do czytania eBooków, jak i tworzenia szkiców szkoleń i flipchartów w podróży.

Okulary VR

Dzięki wyraźnemu spadkowi cen okularów VR w ostatnich latach otworzyło się coraz więcej możliwości ich wykorzystania, również w szkoleniach. Niektóre firmy nagrywają szkolenia onboardingowe kamerami 3D i udostępniają okulary szkoleniowe w swoich placówkach. Osoby, które muszą opanować do perfekcji pewne ruchy, jak chirurgowie korzystają z kolei z nich, żeby ćwiczyć w bezpiecznym środowisku. Na rynku pojawiają się także pierwsze szkolenia w wirtualnej rzeczywistości. Na przykład na virtualspeech.com.

Głośnik bezprzewodowy

Narzędzie dostępne w niemal każdej skrzynce trenerskiej. Oprócz puszczania muzyki wzmacniającej nastrój na szkoleniu, można go wykorzystać do telekonferencji z ekspertem, czy wykorzystać gotowe nagrania do medytacji. Na jednym z dłuższych szkoleń puszczałem często uczestnikom piosenkę, która dopiero wchodziła na listy przebojów, aby później, gdy usłyszą ją w radio wracali myślami do Sali szkoleniowej.

Microsoft Wireless Adapter

Po co brać ze sobą komputer, kiedy możesz włączyć prezentację z telefonu lub tabletu? Z tego typu urządzeniem jesteś też o wiele bardziej mobilny i niezależny od układu sali. To też klucz do udanej randkę 😉 Przekąski, rzutnik bezprzewodowy, prześcieradło, butelka wina, MWA i smartfon to wystarczający zestaw do zorganizowania romantycznego pokazu filmowego w ustronnym miejscu.

Podobne urządzenia: Apple TV

Mysz ze wskaźnikiem laserowym

Specjalnie dla trenerów i prezenterów opracowano myszki, które jednocześnie mogą być wykorzystane jako prezenter po transformacji. Na przykład Lenovo N700, czy HP Elite Presenter Mouse

Grafiki i filmy

Biteable.com

Prosta i stosunkowo tania aplikacja służąca do tworzenia animacji i filmów promocyjnych przez układanie ich z gotowych bloczków ze stale rozbudowującej się bazy.

Podobne aplikacje: PowToons

Canva.com

Narzędzie do tworzenia grafik z gotowych szablonów. Przydatne do urozmaicenia swojego profilu LinkedIn/Facebook, jak i do tworzenia ulotek i grafik na nowe programy szkoleniowe. Przejrzyj dostępne szablony i zobaczysz jak wiele trenerów z nich korzysta.

Podobne aplikacje: Over

Pixabay.com

Wyszukiwarka grafik udostępnionych bezpłatnie do komercyjnego użytku.

Pixlr.com

Narzędzie do obróbki zdjęć. Możesz w nim podrasować zdjęcia ze szkoleń nakładając na nie filtr, lub w łatwy sposób dodać do nich tekst. Świetnie sprawdza się do tworzenia postów w telefonie.

Quik

Narzędzie do edycji filmów od GoPro. Pozwala na montowanie kilku klipów w jeden, dodawanie ścieżki dźwiękowej i zdjęć do tworzonych filmów. W połączeniu z kamerą GoPro jest metodą na szybkie tworzenie filmów podsumowujących wyjazd szkoleniowy, czy konferencję do zaprezentowania na przykład na sesji kończącej dane wydarzenie.

Szkolenia online

Padlet.com

Wirtualna tablica korkowa do składowania i segregowania różnych form treści – stron internetowych, zdjęć, filmów, plików, notatek, map, nagrań dźwiękowych. Wygodne miejsce do składowania wszystkich swoich materiałów na wybrane tematy szkoleniowe, ale też dobre narzędzie do interaktywnego dzielenia się wiedzą pomiędzy uczestnikami szkolenia, np. w formie blended learning.

Google Classroom

Wirtualna klasa pozwalająca na szybką komunikację ze wszystkimi uczestnikami kursu, zamieszczanie ogłoszeń oraz zadań do wykonania wraz z załącznikami.

classroom.google.com

Zoom.us

Platforma, którą można wykorzystać do prowadzenia webinarów i szkoleń online. Wiele wbudowanych funkcjonalności, takich jak możliwość rozdzielania uczestników na mniejsze pokoje, udostępnianie tablicy whiteboard, sygnalizowanie prowadzącemu różnych informacji za pomocą emoji, czy nagrywanie sesji dają mnóstwo możliwości do prowadzenia interaktywnych warsztatów przez Internet.

Podobne aplikacje: WebEx

Inspiracja i nauka

Academia.edu, researchgate.net, scholar.google.com, sciencedirect.com, webofknowledge.com

Dwie pierwsze strony to swoiste portale społecznościowe dla naukowców, w których zamieszczają swoje artykuły, również te jeszcze nie opublikowane. 3 kolejne to najpopularniejsze wyszukiwarki artykułów naukowych. Miejsca od których zaczyna się Evidence Based Training.

SessionLab.com

Platforma służąca przede wszystkim do planowania swoich sesji szkoleniowych i warsztatów . Znajdziesz tam również ponad 400 różnych gier i ćwiczeń do wykorzystania na szkoleniach.

TastyCupcakes.org

Strona w języku angielskim, na której zgromadzono mnóstwo gier służących do prowadzenia procesów (planowania, przekazywania informacji zwrotnej, analizy ryzyka itp.) w zwinnym zarządzaniu projektami. Wiele z nich przyda się również w szkoleniach i w procesie facylitacji.

Businessballs.com

Platforma zawierająca dużo wysokiej jakości treści szkoleniowych w języku angielskim.

Google.com

Tak, narzędzie z którego korzystasz każdego dnia ma także swoje sekrety. Jednym z nich jest możliwość wyszukiwania plików. Wpisz na początku wyszukiwania filetype:pdf, aby znaleźć pliki pdf, które spełniają Twoje kryteria wyszukiwania.

Stop, Breathe and Think

Bezpłatna aplikacja zawierająca sporo nagrań służących do medytacji.

Podobne aplikacje: Headspace

Stitcher

Aplikacja do słuchania podcastów w drodze. Wiele tematów do wyboru pozwala zaczerpnąć inspiracji przed nowym szkoleniowym wyzwaniem. Najczęściej słucham w niej TED Radio Hour w czasie biegania, żeby uzupełnić nadchodzące szkolenia o ciekawe historie powiązane z planowanymi treśćmi.

Blinkist

Aplikacja zawierająca kilkunastominutowe skróty najważniejszych treści z tysięcy książek niefikcyjnych, głównie z obszaru rozwoju, zdrowia, biznesu, finansów i historii. Większość opracowań dostępnych jest zarówno w wersji audio, jak i wideo. W bezpłatnej wersji oferują nową książkę każdego dnia.

Storytel.pl

Aplikacja działająca w modelu abonamentowym, w której uzyskujesz dostęp do wielu fikcyjnych i niefikcyjnych audiobooków, również w języku polskim.

Slideshare.net

Platforma LinkedIna, na której wielu autorów udostępnia swoje prezentacje w różnych tematach. Treści tam umieszczane nie są w żaden sposób weryfikowane pod względem merytorycznym, jednak można czasem znaleźć dobrej jakości treści, lub przynajmniej inspirację na temat obszarów, o których powinniśmy więcej poczytać.

Prezentacje

Prezi.com

Jedna z pierwszych alternatyw dla PowerPoint, wciąż jednak zaskakuje co niektórych odbiorców. Oprócz przedstawienia treści w nieco inny sposób może się świetnie sprawdzić do stworzenia wspólnej prezentacji wypracowanych na szkoleniu treści dzięki możliwości kolaboracji online.

Emaze.com

Kolejna alternatywa dla PowerPoint, zawierająca sporo animowanych szablonów, które mocno pobudzają wyobraźnię. Zabierz uczestników szkolenia w podróż samochodem po programie szkolenia, lub oprowadź ich po wirtualnej galerii zawierającej najważniejsze treści szkolenia.

Testy, quizy i ankiety

Kahoot.it

Bezpłatna aplikacja do tworzenia interaktywnych quizów do wypełniania na żywo w trakcie szkolenia z wykorzystaniem smartfonów. Ludzie dzielą się na tych, którzy uwielbiają muzyczkę z Kahoot! i tych, którzy jej nie znoszą.

Podobne aplikacje: Plickers, Quizizz, Mentimeter, Slido (z dodatkową funkcją zadawania pytań przez publiczność)

Typeform.com

Google Forms nie spełniają Twojego kryterium estetycznego? Sprawdź Typeform, tworzone tam ankiety wyglądają znacznie lepiej, a w wersji płatnej aplikacja posiada dużo więcej funkcjonalności niż Google Forms.

Testportal.pl

Aplikacja służąca do tworzenia testów (formularzy) online. W szkoleniach może służyć głównie do tworzenia pre i post testów oraz ankiet ewaluacyjnych.

Na szkoleniu

Online-stopwatch.com

Aplikacja pozwalająca udostępnić uczestnikom stały pogląd na to ile czasu. Ciekawym urozmaiceniem są animacje np. bomby, która wybuchnie po upłynięciu czasu na ćwiczenie. Można wykorzystać ten motyw na przykład dając uczestnikom zadanie, aby ukryli się za ławkami zanim wybuchnie bomba.

Noise meter

Prosta aplikacja, która mierzy poziom hałasu. Świetnie sprawdza się do oceny pracy poszczególnych grup na zasadach znanych z „Od przedszkola do Opola”, lub do nagradzania zwycięskich grup aplauzem „przekraczającym wszelkie skale” (to przy okazji dobry wake-up game)

Kody QR i tnij.org

Jeśli chcesz, by uczestnicy na koniec szkolenia wypełnili ankietę ewaluacyjną na smartfonach – utwórz krótki, łatwy do wpisania link, lub skorzystaj z kodów QR, aby bez problemu mogli się do nich zalogować.

Soundcloud.com

Platforma strumieniowania muzyki, na której wielu użytkowników udostępnia swoje utwory do użytku komercyjnego. Wiele instrumentalnych, wielogodzinnych aranżacji może też być wykorzystanych jako podkład do szkolenia.